Par atbildīgu spēli

Sporta totalizators un citas azartspēles lielākajai daļai spēlētāju nesagādā negatīvas sekas un kalpo tikai un vienīgi kā viens no izklaides veidiem. Diemžēl ir spēlētāju daļa, kura savus spēles paradumus pietiekamā mērā nespēj kontrolēt un var saskarties ar azartspēļu atkarības izraisītajām problēmām. Zinātniskie pētījumi rāda, ka blakus citām paaugstināta riska grupām tieši paši sportisti ir viena no grupām, kurām jābūt īpaši uzmanīgām, izvēloties savu laiku un līdzekļus tērēt azartspēlēm.
Atbildīgas Spēles Latvijas Kauss un šī mājas lapa ir vēltīta tieši tam, lai pievērstu gan futbola sabiedrības kā paaugstināta riska grupas, gan visas sabiedrības uzmanību šiem riskiem, kā arī sniegtu informāciju un palīdzību šo risku apzināšanā un novēršanā.

Lasīt vairāk

Par atbildīgu spēli
Izproti savu spēli

Izproti savu spēli

Vai esi aizdomājies, cik pozitīvi vai riskanti ir Tavi spēlēšanas paradumi? Aizpildi vienkāršu un ātru testu, kas ļaus saprast, kur Tu esi savā spēlē.

Novērtē savus paradumus, atbildot uz 10 jautājumiem, kas palīdzēs saprast, cik pozitīvi vai negatīvi ir Tavi spēles paradumi šobrīd. Atbildi uz katru jautājumu par savu spēlēšanas pieredzi un uzskatiem. Testu aicinām aizpildīt laiku pa laikam, lai novērtētu, vai un kā Tavi spēlēšanas paradumi mainās un ļaut sev laicīgi konstatēt, kad spēle kļūst pārāk riskanta.

Lietderīgi ieteikumi

Spēlē, lai izklaidētos, nevis gūtu peļņu.

Ir simtiem, ja pat ne tūkstošiem izklaides veidu, ko izbaudīt. Azartspēles atšķiras ar to, ka tājās pastāv kā naudas zaudēšanas tā laimēšanas iespēja. Nepadari laimesta iegūšanu par spēles galveno fokusu. Reizēm potenciālie laimesti aizēno jautrību, kas liek dzīties pēc uzvarām nevis izbaudīt piedāvāto izklaides procesu. Azartspēles nekādā gadījumā nevajadzētu izmantot finansiālu problēmu risināšanai.

Uzstādi savu budžetu.

Bieži esam dzirdējuši – “laiks lido, kad tev ir jautri”. Līdzīgi ir arī ar taviem līdzekļiem. Tik ļoti, ka tu pat nespētu atzīt saviem draugiem un mīļotajiem, cik daudz esi iztērējis azartspēlēs. Ja kādreiz šādi jūtiies, tā ir spēcīga indikācija, ka pavadi spēlē pārāk daudz laika. Tāpēc – uzstādi savu azartspēļu budžetu, aktīvi seko tam, uzstādi limitus un nekad neatvēli vairāk nekā vari atļauties bez liekiem sarežģījumiem.

Limiti ir tavi draugi.

Spēle var izrādīties pārāk aizraujoša un azartiska, kā rezultātā tiek nospēlēt vairāk nekā plānots. Tieši tāpēc operatori t.sk. 11.lv piedāvā sevi kontrolēt ar pavisam vienkāršu rīku palīdzību, kas palīdzēs uzstādīt iemaksu un/vai zaudējumu limitus dažādiem periodiem (dienai, nedēļai, mēnesim), tādējādi pasargājot spēlētāju no tēriņiem lielākā apmērā kā bija plānots.

Uzstādi laika limitu.

Laiks var būt par tikpat lielu riska faktoru spēlei kā iztērētie līdzkļi. Tāpēc mēs iesakām sev noteikt ne tikai iztērētās naudas limitus, bet arī spēlē pavadītā laika limitu dienai, nedēļai vai mēnesim.

Paņem pauzi

Paņem pauzi

Spēles laikā iegūtais pacilājums var izgaist vienā mirklī, kas var mudināt pieņemt lēmumu paaugstināt likmes, lai mākslīgā veidā atgrieztu pacēlumu. Nekavējoties apstājies, jo tas noteikti ir sākums domino efektam, kurā tu viegli pazaudēsi kontroli. Tas nozīmē tikai to, ka jāņem pauze, tāpēc atbildīgs azartspēļu operators nodrošina šādu iespēju. Spēlētājs pats brīvi var izvēlēties pauzes ilgumu.

Pašizslēgšanās.
Kopš 2020. gada 1.janvāra ikviens spēlētājs var pieprasīt noteikt sev liegumu spēlēt azartspēles Latvijas Republikā. Liegums vienlaicīgi tiek piemērots gan interaktīvajām, gan arī zemes azartspēlēm. Spēlētājam ar iesniegumu ir jāvēršas Azartspēļu un izložu inspekcijā vai attālināti ar lūgumu iekļaut sevi Pašatteikušos spēlētāju reģistrā.

Azartspēļu liegumu sev iespējams uzlikt no 12 mēnešiem līdz pat neierobežotam termiņam.

Atzīmē atbildi, kura atbilst Tev:

1.
Vai esat spēlējis/usi ilgāk nekā paredzēts?
2.
Vai azartspēlēs tērējat nozīmīgu savu ieņēmumu daļu?
3.
Vai kādreiz esi nospēlējis/usi līdzekļus, kas paredzēti citām vajadzībām?
4.
Vai spēlēšanas dēļ esat kavējis/usi darbu vai mācības?
5.
Vai esat aizņēmies/usies naudu, lai varētu spēlēt?
6.
Vai spēlēšana ir radījusi Jums miega problēmas?
7.
Vai spēlēšana kaut reizi ir padarījusi Jūsu attiecības un/vai ģimenes dzīvi nelaimīgu?
8.
Vai esat spēlējis azartspēles ar nodomu, atspēlēties? – atgūt iepriekš zaudēto?
9.
Vai esi melojis/usi kādam par to, cik daudz laika/naudas pavadi/tērē, spēlējot azartspēles?
10.
Vai strīdi, vilšanās un neapmierinātība Jums izraisa vēlēšanos spēlēt?

Biežāk uzdotie jautājumi

Nepieciešamībā pēc azartspēlēm vai tai līdzīgiem izklaides veidiem ir iekodēta dziļi mūsos. Lai arī tas neattiecās uz visiem sabiedrības locekļiem, būtiska tās daļa izjūt vajadzību sevi izklaidēt un gūt emocijas tieši šādā veidā. No šīs vēlmes aizbēgt ir praktiski neiespējami, tāpēc tādā mirklī ir svarīgi, ka izklaide notiek atbildīgā veidā un vidē.
Nesen veiktā pētījumā 51% spēlētāju Latvijā norādīja, ka azartspēles spēlē, lai vinnētu naudu, 30% iedzīvotāju azartspēles spēlē kā izklaidi brīvajā laika, 13% – gūst patīkamas emocijas, 9% – vēlas izbēgt no realitātes, 7% spēlē azartspēles, lai atslābinātos.

Atkarība no azartspēlēm jeb ludomānija ir viena no izplatītākajām atkarību formām, kam raksturīga cilvēka patoloģiska tieksme uz azartspēlēm. Šī atkarība parasti attīstās pakāpeniski, un tā var izraisīt negatīvas psiholoģiskās, fizioloģiskā, finansiālas un sociālās sekas.

• Intereses zudums par sabiedrisko dzīvi; • Spēle kļūst svarīgāka par ģimeni, karjeru un mācībām; • Komunikācijas pārtraukšana ar draugiem un tuviniekiem spēles dēļ; • Pārliecība par pilnīgu situācijas kontroli; • Nespēja pārtraukt spēli pat neskaitāmu zaudējumu gadījumā; • Paaugstināta aizkaitināmība un agresijas lēkmes; • Neskaitāmi mēģinājumi atspēlēties pēc zaudējuma; • Meli tuviniekiem par iemesliem, kam patiesība nepieciešama nauda; • Iesaistīšanās kriminālajās aktivitātēs; • Biežas garastāvokļa maiņas, sākot no uzbudinājuma, līdz pat dziļai depresijai; • Miega traucējumi; • Pašnāvības mēģinājumi; • Iekšējo orgānu darbības traucējumi, kas rodas pastiprinātas stresa hormonu izdalīšanās dēļ (adrenalīns, endorfīni un kortizols); • Sirdsdarbības paātrināšanās un sāpes sirds apvidū; • Pastiprināta svīšana; • Koncentrēšanās spēju trūkums; • Biežas galvassāpes un migrēna; • Neregulāra ēšana; • Izmaiņas izskatā.

Atbalsts

Ja esi konstatējis, ka esi riska grupā, galvenais ir sevi nešaustīt par nespēju apstāties, spēlējot azartspēles. Jo laicīgāk atklāj problēmas un sāk tās risināt, jo labāk. Svarīgi saprast, ka liela loma šeit ir profesionāļu un līdzcilvēku palīdzībai.

Nepieciešamības gadījumā spēlētāji bezmaksas var saņemt individuālas psihologa konsultācijas Izložu un azartspēļu inspekcijā, kā arī pieteikties atbalsta grupā azartspēļu spēlētājiem.

Atbalsts